پاسخگویی 24 ساعته، سرویس دهی سراسر تهران

ریشه بافی در قالی

ترمیم ریشه های فرش معمولا ریشه های فرش در دو سر قالی قسمت آسیب پذیر فرش هستند خصوصا در محل های پرتردد رفت و آمد آن بیشتر است و ریشه های فرش از بین می رود.

مرمت ریشه ها چند نوع انجام می گیرند

1-  روش مغزی
2- روش بطلمه (تیکمه)
3-ریشه آماده

ترمیم ریشه وانت های فرش آسیب دیده سربافی

در فرش هایی که پارگی در انت ها و یا ابتدای فرش قرار دارد و علاوه بر از بین رفتن فرش قسمتی از ریشه ها هم آسیب دیده است قسمت هایی آسیب دیده تکیه گاه نا مطمئنی برای تار ها و پود ها هستند و باید هر چه زودتر اقدام به ترمیم آن شود تا علاوه بر اینکه گره ها حذف شوند و از پیشرفت پارگی در قسمت جلوگیری شود ابتدای قالی را از پشت به چهارچوب نصب می کنیم ریشه های قسمت سالم را به بالای چهارچوب وصل می کنیم سپس بخش آسیب دیده را متناسب با فرش چله کشی می کنیم قبل از اقدام به بافت باید رج زنجیره ای به ریشه ها بزنید که لبه فرش و ثابت شده و تار های چله جهت بافت محکم شود سپس زنجیره ها را به بالای هدایت می کنیم و اقدام به بافت می کنیم بعد از آن گلیم بافی را انجام می دهیم و در آخر زنجیره ها را با دفعه پایین آورده گری محکم می کنیم و فرش را از چهارچوب جدا می کنیم چنانچه پارگی در لبه دیگر فرش و جهت مخالف خواب آن باشد برای بافت قسمت های ترمیم شده از گره معکوس استفاده می کنیم نسبتا در قسمت بالا و قسمت پایین تمام قالی ها و ریشه های فرش ها به چشم همه ی ما خورده و می خورند که در حقیقت همان قسمت های ابتدایی وانت هایی تار های فرش هستند.
طول این ریشه بسته به مراکز متعدد فرش بافی از یکی دو سانتی متر تا پانزده سانتیمتر تغییر می کند ولی به ترین اندازه برای ریشه های فرش رقمی در حدود چهار سانتی متر می باشد. ریشه های بلندتر از این مقدار گر چه ممکن است دکوراتیو و زیبا باشند ولی اغلب به یکدیگر گره خورده و احتمالا ممکن است پاشنه کفش ها در آن گیر نموده و یا این که بازیچه گربه های خانگی شوند. (ریشه بافی در قالی)
در صورتی که ریشه های فرش از بین بروند می توان با الیاف مشابه با تار های فرش ریشه های جدید ایجاد کرد و این کاری است که رفوگران به خوبی از عهده آن برمی آیند.


انواع گره در سر ریشه بافی موارد زیر می باشد
– دو گره
– گره نخودی
– دوگره سوزنی
چه فرش هایی نیاز به ریشه دوزی دارند
– فرش های که به دلیل استفاده زیاد ریشه هایشان از بین رفته باشد
– فرش هایی که به دلیل پوسیدگی چله فرش نیاز به مرمت دارد.
اگر نخ چله قالی 15 – 20 لا باشد نخ چله انتخابی چگونه است
– متناسب با قالی
چرا نخ چله برای ریشه دوزی کمی نازکتر از قالی انتخاب می شوند
– قالی حالت بادکردنی پیدا نکند
– قسم رفو مشخص نشود
– همه قسمت رفو شده هم سطح و هماهنگ با قسمت های دیگر قالی باشد.
پاک کردن سطح فرش به روش خانگی
قالی های دستباف طرح کمتر شسته شود عمر بیشتری دارند اگر فرش زیاد کثیف باشد حتما به قالیشویی سپرده شود ولی در صورتی که خواستی در منزل روی فرش با شامپو فرش فکر کنید بهتر است اول یک پارچه نمناک بر روی سطح فرش مالش دهید در صورت اطمینان از ثبات رنگ فرش محدودی از آب و شامپو مخصوص فرش که دارای کف کمتری باشد آماده نموده و با اسفنج آغشته به محلول روی سطح فرش بکشید به این ترتیب کثیفی های فرش توسط اسفنج جدا شده و به محلول انتقال می یابد سپس اسپند را شسته و با آب تمیز کرده یک بار دیگر این عمل را تکرار کنید حرکت اسفند می بایست در جهت بالا به پایین و خواب اصلی فرش انجام می گیرد. بعد از اتمام فرش را در معرض هوا قرار داده تا خشک شود.
نکته
به جای شامپو فرش می توان با محلول آب و صابون نیز فرش را تمیز کرد، پودر های رختشویی معمولا برای شستن قالی توصیه نمی شود زیرا آبکشی کردن این مواد شوینده مشکل است  بهتر است از شوینده های ملایم وبا ph کمتر از 7 / 5 استفاده کنید.
اگر کسی شبیه فرش به حدی نیست که آن را شستشو دهید می توانید روی فرش را نمک بپاشید و بگذارید در همان حالت تا ۱۲ ساعت بماند و بعد از آن با اسفنج مرطوب نمک های سطح فرش را پاک کنید و بعد سرکه طبیعی را در آب مخلوط کنید و با دستمال روی فرش بکشید و بگذارید خشک شود بعد از این عمل فرش درخشش خاصی پیدا می کند.
قالیشویی ونک، توانسنت برند خود را ثبت کند. اولین قالیشویی در تهران، قالشویی ونک بود که ثبت برند انجام داده.
قالیشویی ونک، به تمام مناطق ونک، امیر آباد، یوسف آباد، گیشا، جردن، ولی عصر، غرب تهران، مرزداران خدمات رسانی می کند.

مطالب مرتبط

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
قالیشویی ونک

قالیشویی ونک

برای ویرایش متن روی دکمه کلیک کنید

بدون ديگاه

ارسال یک نظر