پاسخگویی 24 ساعته، سرویس دهی سراسر تهران


رنگرزی:

یک رفوگر ماهر  می بایست از اصول رنگرزی و چگونگی تهیه رنگ های سنتی و یا شیمیایی اطلاعات کافی داشته باشد زیرا در بسیاری از موارد تهیه نخ به رنگ دلخواه مسیر نیست و نمی‌توان آن را در بازار یافت و جدا از خانه های قالی گاهی پوت ها هم نیاز به رنگرزی دارند. در بیشتر مناطق از پود سفید استفاده می گردد، ولی در بعضی از مناطق نیز از پودر رنگی استفاده می شود به طور مثال فود های آبی در قالی های کاشان و ساروق و قدر قالی های افشاری نیز از پود قرمز یا صورتی استفاده می گردد.

رنگ های طبیعی بر اساس منشا تولید به سه گروه تقسیم می شوند

– رنگ های گیاهی
–  رنگ های حیوانی
– رنگ های معدنی
گیاهان رنگزا عبارتند از پوست گردو پوست انار،برگ مو، ریشه روناس، نیل، اسپرک،، جاشیر، حنا، وسمه جانوری مانند قرمزدانه و صدف ارغوان و معدنی نیز مانند خاک رس.
رنگ های درجه یک یا اولیه یا اصلی: رنگ های آبی ، قرمز و زرد می‌باشد
رنگ های درجه دو: شامل رنگ هایی هستند که از ترکیب سه رنگ فوق به دست می‌آیند و شامل نارنجی، بنفش و سبز می باشند
رنگ های درجه ۳: شامل رنگ هایی هستند که از ترکیب رنگ های اولیه و ثانویه به دست می‌آیند، در نوعی دیگر از تقسیم بندی رنگ ها به دو دسته رنگ های گرم و رنگ های سرد تقسیم می شوند
هنرمندان ما بیشتر از رنگ های ملایم استفاده می نمایند و از به کارگیری رنگ های تند پرهیز می کنند، بیشتر به هماهنگی نقش و رنگ توجه داشته اما در قالی های عشایری از رنگ‌های تند و شاد نیز استفاده می شود.
امروزه علاوه بر سلیقه هنرمندان طراح و بازنده تقاضای بازار نیز در نظر گرفته می‌شود و با توجه به آن رنگ ها انتخاب می شوند.

رنگ رزی به طریق شیمیایی

در حال حاضر با گسترش رنگ های شیمیایی و تنوع رنگ ها، در صورتی که از رنگ های بی کیفیت تولید شده و همچنین از روش صحیح رنگرزی با آنها استفاده نشود باعث نداشتن ثبات این رنگ ها در خانه های خالی می شود. در صورتی که رنگ های شیمیایی می توانند از لحاظ ثباتی، ضعیف یا قوی باشد که بستگی به نوع رنگ و روش رنگرزی آن دارد بعد از کارگاه های سنتی رنگرزی با استفاده از رنگ های بی کیفیت، به دلیل ارزانی و یا استفاده نکردن از روش صحیح رنگ زدن به دلیل نا آگاهی با آنها باعث می شود که  خامه هایی که با این رنگ ها رنگ بندی شده اند ثبات پایین می باشند و در فرش باعث رنگ پس دادن آنها شود.

اشاره به اینکه قالیشویی ونک به تمام مناطق ونک، امیر آباد، بوسف آباد، گیشا، جردن، ولی عصر، غرب تهران، مرزداران خدمات رسانی می کند.
قالیشویی ونک با بهترین قیمت، شستشوی تضمینی، تحویل در اسرع وقت و با بهترین کیفیت شستشو ارائه می دهد.

رنگرزی پشم

 این مثل را در مورد رنگرزی پشم همیشه باید در نظر داشت که آهسته رنگ کردن، خوب رنگ کردن است.
قبل از دندانه و رنگ کردن باید کلاف ها را کاملا نمدار و خیس کرد که آهسته در حمام حل و بعد از جذب پشم شود به همین دلیل احتیاج به حل شدن  قبلی ندارد اما رنگهای شیمیای را اگر حل نکنیم، ذرات حل نشده به هم می چسبند و روی الیاف پشم قرار می گیرند که در زمان جوشیدن محلول حمام حل شده و باعث عدم یکنواختی رنگ روی خامه ها می شوند مدت زمان به جوش رساندن حمام رنگ، یکی از عوامل مهم رنگرزی است زمان بیشتر باعث تثبیت بیشتر رنگ بیشتر روی الیاف می شود.
ظروف رنگرزی باید همیشه تمیز نگه داری شوند برای زنگ های تیره و مشکی از یک طرف ظرف و برای رنگهای روشن و شفا از ظرف دیگر استفاده می شود در ضمن باید اندازه ظرف به حدی باشد که جای کافی برای غلتاندن پشم باشند کلاف ها باید باز و عاری از گرو های تنگ باشند اگر کلاف ها غیر منتظم در حمام ریخته شوند، باعث نمدی شدن آن می گردند.
یکی از وسایل بسیار ضروری، ترازوی دقیق است چون می توان با ترازو، مواد رنگی و تعاونی را به انداره و حساب شده و در حمام ریخت.

دندانه :

دندانه ها، نمک ها یا سولفات های فلزی هستند که برای تثبیت و رنگ پذیری بیشتر الیاف استفاده می شوند ترکیب فلز آنها به الیاف منصل میشوند و باعث جذب رنگ به آنها میشوند. در واقع دندانه پل اتصالی رنگ به الیاف است دلیل نام گذاری آن نیز، تصور گذشتگان از اینکه دندانه ایجاد خراش یا به اصطلاح دندانه در سطح لیف کرده و باعث نفوذ رنگ آنها می شده است می باشد.
اکثر رنگ های طبیعی بدون استفاده از دندانه ها جذب و رنگررزی الیاف با این رنگ ها بدون استفاده از دندانه ها از ثبات کافی برخوردار نخواهد بود و در نهایت دندانه ها جذب بیشتر و بهتر رنگ ها را فراهم می کنند به جز گیاهان تاتن دار که بدون نیاز به دندانه جذب الیاف می گردند مثال پوست انار ، هلیه،  سماق و دندانه ها به دو دسته تقسیم میشوند:
1- داندانه های نباتی مانندهلیه زرد و سیاه، سماق،پوست انار مازو که این مواد عنوان رنگرزی و هم به عنوان دندانه به کار می رود، اما به دلیل اینکه دارای فام رنگی مورد توجه نیستند در دندانه دادن کاربرد بیشتری دارند مثال: قهوه ای که با روناس و پوست گردو و بدون دندانه های معدنی رنگرزی می شود .
2- دندانه های معدنی سولفات آلومینیوم یا زاج سفید سولفات آهن یا زاج سیاه سولات یا زاج سفید از همه بیشتر است.
انواع دندانه دادن
 به طور کلی به 3 روش انجام می شوند
– دندانه کردن توام با رنگرزی (مزمان)
– دندانه دادن پس از رنگ رزی (پیش دندانه)
– دندانه دادن پیش از رنگرزی (پیش دندانه)
درجات ثبت رنگ: مجموع درجات ثبت رنگ در مقابل نور، آب، حلال های آب و مالش باید بر روی بر جسب ذکر شود (حداقل جمع آن نباید از 27 کمتر باشد)
 زمانی که خامه رنگ میشود رنگ جداره آن همان رنگی نیست که در مقطع خامه نمودار می شود و برای اینکه خامه را با پرز فرش مقایسه  کنید لازم است آن را چند لا کرده سطح آن را قیچی کنید  و مغز آن را با پرز فرش آسیب دیده مقایسه می کنید و هم چنین بایذ در نور طبیعی رنگ ها را مقایسه کرد در تغییر قالی باید رنگ جدیدی با هماهنگی صحیح الیاف قبلی به کار رود در غیر این صورت قسمت رفو شده فرش مانند وصله کاری به چشم می آید و ارزش نداشته باعث افت قیمت فرش خواهد داشت.

رنگرزی بر روی قالی های ترمیم شده توسط افراد با تجربه انجام می گیرد.در غیر این صورت به روز کوچکترین اشتباه باعث وارد آمدن لطمه شدید به قالی می شود.

 موارد لازم برای انجام رنگرزی عبارتند از

1- بنزین
2- اتر
3- سولفور کربن
4- تربانتین فرانسوی، انگلیسی
5- گلیسیرین
6- اسید اکسالیک
7- آمونیاک
8- مواد اسیدی

9-کلر
10- هیدروسولفیت سدیم
11- آب
12- شامپو
13- آب اکسیژنه
14 ابر
15- سنگ پا
16- الکل
17- آهک
18-انیدرید سولفورو
19- بیکربنات شدیم (جوش شییرین)
20- هیپوسولفیت سدیم
21- اسید سیتریکک(جوهر لیمو)
22- اسید نیتریک (جوهر شوره)
23- اسید هیدروکلیرک (جوهر نمک)
24- قلم موی رنگ
25- صابون
26- پوست گردو
27- پرمنگنات
28- راج
29- بیکرومات پتاسیم
30- اسید استیک (جوهر سرکه)
31- ماست ترش رقیق شده (دوغ غلیظ).
 برای کهنه نما قالی از محلول آب و پرمنگنات استفاده می کنند و آن را به قسمت های مشخص شده قالی می زنند قالی پس از خشک شدن کهنه نما می شود و رنگ آن یک یا دو درجه کهنه تر می شود.
برای کمرنگ کردن قسمت های ترمیم شده قالی به همین شیوه عمل می شود رنگرزی به روش اکسیداسیون با بیکرومات پتاسیم و آب اکسیژن انجام می گردد، برای پاک کردن لکه های چربی از بنزین و اثر سوء بر روی الیاف قالی باقی نگذارد برای پاک کردن لکه های روغنی قالی را با تربانتیتن آغشته  می کنیم سپس با بنزین و آب و صابون می شوییم.
برای پاک کردن لکه های صنعتی از مخلوط گلیسیرین و اسید اکسالیک و آمونیاک یا نوعی باز قوی استفاده می کنیم برای پاک کردن لکه های گیاهی که که شامل لکه های میوه است با آب کلر یا محلول انیدرید سلفورو زمینه های روشن شست و شو می شود اما چون آب کلر رنگ قالی یا پارچه را از بین می برد در زمینه ی رنگی از محلول رقیق انیدرید سلفورو استفاده می شود و در پایان محل لکه با آب و صابون شست و شو می گردد.
برای پاک کردن لکه های اسیدی که از با میوه های ترش یا ترشیجات اسیدی ایجاد می شود از آمونیاک، که یک نوع باز ضعیف است، استفاده می شود. از جوش شیرین برای برطرف کردن لکه های اسیدی استفاده می شود اما باید توجه کرد که زمان از محلول باز استفاده نشود تا قالی صدمه نبیند.
برای پاک کردن لکه های باز، همانند لکه های آهکی یا قلیایی، قالی را آب می شوییم و اگر زمینه ی قالی  رنگی است محلول یک درصد رقیق شده با جوهر لیمو را قطره قطره لکه می مالیم برای پاک کردن لکه های مرکب آهن دار با رنگ، قالی قالی را به محلول آب سرد و صابون، یا آب و اسید استیک، آغشته می کینم و قطره قطره اسید سیتریک ده درصد یا اسید کلریدریک لکه جوهر، محلول یک درصد هیپوسولفیت سدیم به کار می رود و سپس با محلول رقیق اسید نیتریک اثر قلیای آن را خنثی می کنند و چند بار با آب شست و شو می گردد اگر لکه قالی سطحی باشد برای بر طرف  کردن ان رنگ یابی و سپس روگیری می شود مشروط بر این که اندازه ریشه اجازه چنین عملی را بدهند برای بر طرف کردن لکه های زرد یا قرمز چای و نوشیدنی ها به دو دسته قاشق ماست ترش رقیق شده که با یک لیتر آب ترکیب شده یک قاشق هیدروسولفیت سدیم  اضافه می کینم و پس از مخلوط شدن آن گاه آن را مقابل نور خورشید قرار میدهیم یا در جای گرم قرار می دهیم تا خشک شود. سپس توسط سنگ پا بر روی لکه به سمت چپ و راست و بالا و پایین می کشیم تا قسمت لکه که آغشته به مواد بوده نرم شود، سپس قالی را جاروبرقی می کشیم و آن را پاک کنیم.

رنگ های شیمیایی (مصنوعی)

به رنگ هایی گفته میشود که از مواد شیمیایی و مصنوعی تهیه می شوند که به گره های مختلفی تقسیم میشوند، ولی آنچه اغلب در رنگرزی خامه های فرش خامه های فرش از آن بهره می برند گروه رنگ های اسیدی و مثال کمپلکس می باشد، البته رنگ های دیگری نیز وجود دارد گه قابلیت رنگرزی خامه فرش را دارند همچنین از رنگ های مستقیم برای رنگرزی پودهای پنبه ای استفاده می شود.

 رنگ های اسیدی

رنگ های اسیدی نیز خود به سه گروه دیگر تقسیم می شوند که هر کدام دارای ثبات مختلفی از ضعیق تا نسبتا قوی می باشد دلیل نامگذاری آنها استفاده از اسید در فرآیند رنگرزی با این رنگ هاست تا باعث افزایش جذب رنگ به خامه گردد از نمک نیز برای نترل رنگرزی با این رنگ ها استفاده می شود عواملی که می تواند در ثبات رنگرزی تاثیر داشته باشد نوع رنگ  و روش رنگرزی می باشد . پس از کیفیت پایین رنگ و همچنین روش رنگرزی نا صحیح می تواند باعث بروز این مشکل می گردد.

رنگ های متال کمپلکس

دارای دو گروه می باشند که در حال حاضر از گروه متال کمپلکس 1 به 2 استفاده می گردد تقریبا مشابه رنگ های اسیدی شده است روش رنگرزی نیز تقریبا مشابه آنهاست اما رنگ های این گروه دارای شفافیت کمتری هستند که به دلیل وجود فلز در ترکیبات آنهاست.

 رنگ های مستقیم

از این رنگ ها می توان برای رنگرزی نخ های پنبه ای پود بهره برد، روش رنگرزی با آنها ساده بوده و فقط از نمک در فرآیندی رنگرزی آنها استفاده می شود با این رنگ ها حتی می توان لباس ها و پارچه های پنبه ای را نیز رنگرزی کرد.

تاریخچه رنگرزی گیاهی
از توضیحاتی که شده است این طور به نظر می رسد که مردم نواحی مدینترانه با نیل آشنایی داشتند. در حقیقت در سال 450 قبل از میلاد مسیح، هر ودوت روش کاربرد نیل را شرح داده است و در جایی دیگر آمده است که مردمان هند شرق اولین کسانی بودند که از رنگ این گیاه استفاده می کردند.
 زاج نیز در عملیات رنگرزی نظیر امروز استفاده می شد دو منبع بزرگ زاج که یکی از آنها هنوز هم پس از قرن ها مورد بهره برداری است، پانصد سال پیش در ترکیه وجود داشت.
اسپرک و زعفران، پوست درخت بلوط، پوسته خارجی گردوی تازه، شاخ های گل پر طاوس، گل انار، گل گاوزبون نیز موارد مورد استفاده قرار می گرفتند، مازو با غده های چربی که احتمالا در اثر حمله مگس های گال به درخت بلوط به وجود می آمد، نیز هم رنگ و هم دانه تولید می کرد.
 نیل
نیل گیاهی است، که بوته آن دو سال عمر می کند ضخامت تنه ی آن حدااکثر 2 سانتی متر است گل نیل به شکل گل اقاقیا ریشه ای و به هم متصل است. رنگ آن در انواع مختلف فرق می کند، رنگ های سفید صورتی، ارغوانی در انواع مختلف دیده می شود.
این دندانه ها را در اوایل بهار یا پاییز کشت می نمایند و بعد از اینکه رسید 10 سانتیم تر بالاتر از خاک آن را دروو خشک می کنند، سپس در حوضه های چوبی می ریزند و بعد از مدتی تخمیر می کنند.

مطالب مرتبط

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
قالیشویی ونک

قالیشویی ونک

برای ویرایش متن روی دکمه کلیک کنید

بدون ديگاه

ارسال یک نظر