You are currently viewing پرداخت یا موگیری

پرداخت یا موگیری

پرداخت یا موگیری

پرداخت یا موگیری، به دو روش کاربردی می باشند، روش اول: دستی، روش دوم: ماشینی، که هر کدام یک روشی را انجام می دهند پرداخت یا موگیری بر روی قالی یا فرش های دستبافت اعمال می شوند. عمل پرداخت یا موگیری موجب واضح شدن طرح فرش، نقش و نگار های فرش می شود. قلیشویی ونک این شیوه را با تضمین برای شما مشتریان انجام می دهد.

مدیری و پرداخت فرش پس از ترمیم پس از اتمام کار قالی را از روپهن کرده با قیچی پرس های اضافی قسمت مرمت شده را کوتاه کرده توانسته برخی قسمت ها شود سپس روی آن ها را کیله می کشیم که قسمت های روپوش شده با دیگر قسمت های فرش یک دست شود و همچنین پرس های اضافی را از قالی خارج نموده و سپس از قیچی کردن پست ها دوباره روی آن می کشیم کتاب نخ های پرز باز شده و کاملا یکنواخت شود.

پرداخت دستی (در صورت نیاز)

پرداخت دستی با تیغ دستی انجام می پذیرد برای تکمیل کار پرداخت ماشینی به جلسه یکنواختی، صافی، نرمی فرش و مشخص شدن طرح و نقش آن انجام می شود معمولا پرداخت دستی بعد از عملیات شستشو انجام می گیرد.

 قالیشویی سعادت آباد و قالیشویی شهرک غرب ارائه دهنده خدمات چرم دوزی، ریشه بافی در سریع ترین زمان ممکن می باشد با ما در تماس باشید.

  شیرازه دوزی

برای کار پرداخت دستی استادکار این حرفه باید بسیار ماهرانه عمل کرده و با گذراندن آموزش و کسب تجارب زیادی این کار را انجام دهد زیرا این کار مانند کار با دستگاه پرداخت ماشینی از حساسیت بالایی برخوردار است پس از پایان کار پرداخت بایستی حوزه 4 لبه فرش واقعیتی مناسب کوتاه کنیم که اصطلاحا مانند چی می گویند.

پرداخت یا موگیری
پرداخت یا موگیری

اتوکشی

عمل اتو کشی در پشت فرش به منظور یک دست کردن و قرار گرفتن گراف سر جای خودش انجام می گیرد بعد از اتمام فرش بهشت برگردانده پرس های آن را که ز می دهیم و جارو می کشیم و سپس پارچه سفید و مرطوب روی آن انداخته و اتو می کشیم در قدیم از اتو های ذغالی استفاده می شده ولی امروزه از اتو الکتریکی استفاده می شود.

معمولا فرش های نو نیاز به اتو کشیدن دارد ولی در فرش هایی تاب آن پشم های آن باز شده پس از ترمیم روی آن اول کلیه بعد اتو می کشیم به این ترتیب که روی پرده آب مرطوب کرده و اتو می زنید این عمل باعث می شود کتاب هشتم های باز شده و جلوی آن مانند قسمت های فرش شود.

 قالیشویی ستارخان و قالیشویی جردن قابلیت ارائه خدمات تخصصی رنگ برداری و لکه برداری و خشکشویی را دارند. با ما در ارتباط باشید.

انواع خاک گیری به طور کلی خاک گیری به دو شکل انجام می شود:

  • الف: دستگاهی
  • ب: دستی و سنتی

باید توجه داشت قبل از انجام دادن عملیات خاک گیری، لازم است فرش ها را بررسی کنیم اگر فرشی دچار آسیب یا پارگی بوده، محل پارگی باید دور دوزی شود. بعد از خاک گیری نیز، برای جلوگیری از آسیب و ریزش گره ها دور تا دور فرش باید دور دوزی شود.

  شستشوی مبل مخمل در محل

 قالیشویی غرب تهران و قالیشویی امیرآباد خدمات  قلم کاری و رفوگری فرش را به صورت تخصصی با کادری مجرب دارند با ما در ارتباط باشید.

الف: خاک گیری دستی و سنتی یا دستی همانطور که از اسم آن مشخص است، با دست انجام می شود و در آن از هیچگونه دستگاهی خا کگیر استفاده نمی شود زدودن گرد و خاک در خاک گیری دستی، خود به 2 روش انجام می گیرد: 1- تکاندن فرش 2- ضربه زدن به فرش با ترکه چوبی روش اول، تکاندن فرش: فرش را در فضای آزاد به سمت روی آن پهن کرده و صاف می کنند یک طرف فرش را درست در جهت مخالف خوابش ثابت می کنند.

سپس از طرف پایین فرش با توجه به ابعاد فرش یک یا دو نفر گوشه های فرش را گرفته و همزمان با هم شروع به تکاندن فرش می کنند. موج ایجاد شده هنگام تکاندن فرش و ثابت بودن طرف دیگر سبب می شود تا گرد و غبار از فرش خارج گردد. این کار تا زمانی که کاملا گرد و خاک از فرش خارج شود انجام می شود در ادامه سمت دیگر فرش را ثابت کرده و از سمت مخالف آن فرش را تکان می هند.

به شکلی که روی فرش بر زمین و پشت آن (روز به پشت2 الی 1 قالی باید پیش از عملیات خا کگیری حدود رو به آفتاب باشد) در آفتاب پهن شود تا رطوبت موجود در آن خشک شده و گردو غبار راحت تر از آن جدا شود.

  جلوگیری از پوسیدگی فرش

برای دریافت خدمات تخصصی قلم کاری و ریشه بافی و قالیشویی در قالیشویی گیشا با مجموعه ونک در تماس باشید تا کارشناسان مجموعه شما را راهنمایی کنند.

روش دوم، ضربه زدن به فرش یکی دیگر از روش های دستی و سنتی خاک گیری فرش، ضربه زدن به فرش با ترکه یا جارو یا ابزاری مشابه می باشد. دراین روش فرش را به پشت بر روی میله یا چارچوبی آویزان می کنند. سپس با چوب ترکه یا جارو ضربه هایی پی در پی به پشت فرش وارد می کنند تا گرد و غبار از داخل فرش خارج شود.

پرداخت یا موگیری
پرداخت یا موگیری

این کار نیز همانند روش قبلی باید در فضای آزاد و با رعایت نکات بهداشتی از قبیل زدن ماسک و عینک و استفاده از دستکش و لباس کار انجام شود. ضربه های وارد شده بر فرش باید به گونه ای باشد که به فرش آسیب وارد نشده و باعث پارگی آن نگرد، همچنین ضربه ها آنقدر ضعیف نباشد که نتواند گرد و غبار را کاملا از فرش خارج کند.
ب: خاک گیری دستگاهی یکی دیگر از روش های خاک گیری فرش به صورت ماشینی یا دستگاهی است، که با توجه به نوع دستگاه به چند روش انجام می شود دستگاه خاک گیری دارای انواع مختلف و ابعاد متفاوتی است.شیرازه دوزی از دیگر مقالات جالب سایت قالیشویی ونک می باشد که می توانید آن را مطالعه کنید.

پرداخت دستی به چه منظور صورت می گیرد؟

برای تکمیل کار پرداخت ماشینی به جلسه یکنواختی، صافی، نرمی فرش و مشخص شدن طرح و نقش آن انجام می شود معمولا پرداخت دستی بعد از عملیات شستشو انجام می گیرد. برای خواندن مطالب بیشتر با قالیشویی ونک همراه باشید.

زدودن گرد و خاک در خاک گیری دستی به چند روش انجام می گیرد؟

تکاندن فرش و ضربه زدن به فرش با ترکه چوبی.

5/5 - (1 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها