You are currently viewing اصلاح پوسیدگی فرش

اصلاح پوسیدگی فرش

اصلاح پوسیدگی فرش

استفاده از چسب برای پارگی فرش

ترمیم پوسیدگی در فرش های ماشینی مقرون به صرفه نمی باشد ولی اگر پوسیدگی خیلی شدید نباشد به این صورت و با استفاده از چسب برای پارگی فرش٬ به ترمیم آن اقدام می کنیم. ابتدا فرش را به پشت برگردانید سپس روی قسمت آسیب دیده چسب زده و می گذاریم در مقابل آفتاب تا خشک شود.

پس از خشک شدن دوباره همان قسمت را چسب میزنیم و پس از اینکه کاملا خشک شد روی قسمت چسب کاری شده را پارچه کتان می کشیم و روی ان را چسب میزنیم، پس از خشک شدن فرش را به رو برگردانده و اگر بهم ریختگی دارد با نوک قیچی سرنخ ها را جدا می کنیم و در آن را روی آن کیله می کشیم.

آسیب دیدگی زیاد فرش (درجه یک)

پیشرفته ترین نوع آسیب دیدگی بوده و ممکن است در اثر آتش سوزی و سوختگی، پوسیدگی در اثر رطوبت و یا در اثر مجاورت با مواد شیمیایی به وجود آید، پارگی و ایجاد سوراخ های بزرگ در فرش که ممکن است در اثر حمل و نقل و یا برخوردی وسایل نوک تیز و وارد آمدن ضربه سنگین به قالی به وجود آمده باشد و نیز در این گروه از آسیب دیدگی ها قرار می گیرد.

آسیب دیدگی متوسط فرش

بیش ترین شامل ساییدگی و با پارگی های کوچک و بیدرزدگی در حد معمول است که در این نوع آسیب دیدگی معمولا چله فرش سالم مانده و قابل استفاده است ضمنا شکستن و ترک خوردن فرش هم در این گروه جای می گیرد.

قالیشویی غرب تهران و قالیشویی امیرآباد ارائه دهنده خدمات لکه برداری فرش می باشند. در صورت نیاز به خدمات لکه برداری فرش با ما تماس بگیرید.

آسیب دیدگی های کم فرش

که عمدتا شامل در رفتگی، شیرازه ها و پاره شدن زیشه های فرش با کار کمی قابل ترمیم است، فرسودگی سطحی که فقط بر روی پرز های اثر.
قالیشویی ونک، توانسنت برند خود را ثبت کند. اولین قالیشویی در تهران، قالیشویی ونک بود که ثبت برند انجام داده.
قالیشویی ونک به تمام مناطق ونک، امیر آباد، یوسف آباد، گیشا، جردن، ولی عصر، غرب تهران، مرزداران خدمات رسانی می کند.

روش مرمت در ترک خوردگی عرضی با کمک چسب٬ برای پارگی فرش

چون در این نوع ترک خوردگی تار های قالی پاره شده و بودهاست سالم می باشد سوزن کاری در عرض فرد انجام می گیرد. قالی را از پشت، روی زمین پهن کنید برای سهولت در سوزن کاری زیر آن قسمت را بطری قرار دهید دقت داشته باشید قطر نخ چله کمی نازک تر از چله است فرش باشد، سوزن را از چند گره قبل از قسمت آسیب دیده را وارد کنید.

  پرداخت یا موگیری

و پس از گذشتن از قوس گره ها از نو قسمت پاره شده به وسیله دم باریک خارج نموده و مجددا آن را به داخل گره هدایت می کنیم این عملیات را رد ب رد انجام داده و پس از عبور چله های سالم به جای چله های آسیب دیده در ترک خوردگی در قوس گره سوزن را به طور اریب به داخل گره های رج بعد می نماییم تا تمام تار های آسیب دیده ترمیم گردد دقت داشته باشید که چله های آسیب دیده را به هنگام ترمیم به وسیله نوک از داخل گره ها خارج نمایید.

گاهی نیز در هنگام پود کشی در اثر جابجایی محل عبور پود ضخیم در فرش زیگزاگ چله ها در زیر پود ضخیم رفته و ایجاد ترک خوردگی و یا شکستگی عرضی در پشم فرش می کند که به رو ش ترک خوردگی عرضی که توضیح داده شد ترمیم می گردد. این اشتباه درمورد دار های گوچی دار صورت می گیرد که با بالا بردن و پایین آوردن چوب هاف جای تار ها عوض می شود.

در دار های ترکی پود کشی با سیخ پود کشی انجام می شود اگر بود ضخیم در اثر سهل انگاری بافنده از بالای زیکزاک عبور کند پود نازک نمی تواند در لابلای چله ها گردش کند و به طور مستقیم روی پود ضخیم قرار میگیرد که در این صورت بافنده متوجه اشتباه خود می شود.

نکته: همیشه سوزن را کمی عقب تر از قسمت آسیب دیده قرار داده و آن را از سطح گره ها عبور دهید.

 پرداخت یا موگیری از مقالات مفید مرتبط با این مقاله می باشد که می توانید آن مقاله را نیز مطالعه کنید.

ترمیم و پرکردن پوسیدگی هایی فرشی که ذرتی شده اند

در بعضی از پوسیدگی ها پرز قالی کاملا از بین رفته و نخ نما شده و تن ها نخ های پود نمایان است و پوسیدگی در تمام قالی مشاهده می شود به طوری که فقط پشت قالی پرز دارد  در این حالت از گره های مخصوص مانند کوک خیاطی استفاده می شود قالی به صورتی روی پای رفوگر قرار می گیرد که خواب قالی به طرف سمت چپ قرار گیرد.

به کمک قلاب مشهد پرز را از اولین تار روی قالای که کاملا مشخص است بیرون می آوریم و قلاب را از همان محل بدون تا روی قالی مشخص است بیرون می آوریم و قلاب را از همان محل بدون پرز وارد تار قالی (تار رو) می کنیم و دو تار را جا می اندازیم و از تار سوم بیرون می آوریم آن گاه پرز ها را به سر قلاب می اندازیم و بیرون می کشیم تا صاف شود سپس از همان محل، قلاب را وارد می کنیم و دو تار را جا می گذاریم. دوباره نخ را به قلاب حلقه می کنیم و بیرون می کشیم و شکل به صورت کوک خیاطی است.

از این کار در موارد زیر اسفاده می شود:

  • بیدخوردگی پشت قالی
  • ساییدگی روی قالی پرز رفته
  • ساییدگی پشت قالی که بر اثر کشیده شدن به محل زیر ایجاد می شود و به ساییدگی بهار خواب، شهرت دارد.
  • پوسیدگی هایی که ریشه از بین رفته و کاملا پوسیده است و نمیتوان روی آن گره قلاب خواب زد، با قلاب پشت پر می شود.
  شستشوی فرش ماشینی و فانتزی

روش پر کردن بید خوردگی از پشت فرش

همانند کوک خیاطی به کمک سوزن انجام می شود در قسمت های ساده بافی به صورت ساده پر می شود و قسمت های طرح طبق نقشه به کمک سوزن نخ گره ها مانند کوک زده می شود، بیدخوردگی به صورتی است که قالی از پشت پرز دارد و می توان از پشت قالی به عنوان نقشه و از رنگ خامه به عنوان راهنما استفاده نمود.

روش مرمت در ترک خوردگی طولی با استفاده از چسب برای پارگی فرش

در این نوع ترک خوردگی پود ها پاره شده ولی به تار ها و پرز ها آسیب نرسیده است و مرمت در طول قالی انجام می گیرد. قالی را از پشت بر روی زمین پهن کنید و برای شیب دار کردن فرش آسیب دیده زیر آن قسمت بطری قرار دهید سوزن و نخ تابیده شده ای را که به آن موم کشیده ایم از چند رج پایین تر از قسمت آسیب دیده از اولین پود پاره شده وارد فرش نموده و از قسمت بریده شده خارج می کنیم.

قالیشویی ستارخان و قالیشویی جردن ارائه دهنده خدمات رفوگری فرش می باشند. در صورت نیاز به خدمات رفوگری با ما در تماس باشید.

در همان ردیف گره سوزن را وارد اولین گره بردیگی کرده و در سطح گره و در امتداد پود حرکت می دهیم و بعد از چند رج بالاتر از قسمت بردیه شده به وسیله دم باریک خارج می کنیم این روش ترمیم مخصوص قالی های لول بافت می باشد. وقتی پشت فرش کاملا ترمیم شد روی چکش زده و اطو می کنیم در تمامی مراحل ترمیم پشت فرش چه در ترک های عرضی و چه در ترک های طولی سوزن به طور سطحی یارد قوس گره ها می شود.

و تار های پشت ترمیم می گردد سپس فرش را به طرف رو بر می گردانیم اگر قسمت ترک خوردگی را باز کنید از بین پرز ها به علت آسیب دیدگی تار های رو شکستگی در آن نمایان می باشد که می توانیم نخ چله نازکتری را داخل سوزن نموده و از فاصله بین اولین چله آسیب دیده و چند رج قبل از پارگی وارد قالی نموده در عمق گره عبور می دهیم و همان عملیات پشت فرش در روی آن و از بین پرز ها انجام می دهیم.

با این تفاوت که می توانیم در روی فرش به صورت زیگزاک 7 – 8 سوزن کاری نمی اییم دقت کنید که فاصله زیگزاک ها کم باشد تا حاصل کار مصلوب تر می گردد (اگر در حین انجام ترمیم روی فرش پرز ها در لابه لای نخ چله ای که توسط آن عمل ترمیم انجام می گیرد حالت جمع شدگی پیدا کند می توانید با نوک درفش پرز ها را آزاد نمایید).

در قالی های تخت و نیم لول به دلیل اینکه از پشت فرش جهت ترمیم ترک چله های فرسوده خارج و چله جدید جایگزین می شود اگر با دقت سوزن را در گره ها عبور دهید در روی کار به دلیل نداشتن چله رو، شکستگی وجود ندارد ولی در صورتی که که در قسمت پشت عبور سوزن به درستی انجام نشده باشد بهتر است با چله کمی نازکتر از چله فرش ترک روی فرش را نیز ترمیم نمایید.

  عیب های قالی چیست و قالی به چند صورت پاره می شود؟

  قالیشویی سعادت آباد و قالیشویی شهرک غرب ارائه دهنده خدمات شستشوی فرش در تهران می باشند. در صورت نیاز به خدمات قالیشویی با ما در تماس باشید.

تا خوردگی و گود شدن پشت قالی

اگر قالی بر اثر تا خوردگی از پشت گود شده باشد از پشت قالی مقداری آب سرد روی قالی ریخت و به کمک چکش کوبید سپس با قرار دادن پارچه سفید در آن قسمت، قالی را توسط اتو به سمت خواب قالی، اتو کنید علت استفاده از پارچه این است که چون قالی خیس است حرارت اتو باعث پس دادن رنگ به زمینه و قسمت های دیگر قالی نشود.

اصلاح پوسیدگی فرش
اصلاح پوسیدگی فرش

ترمیم ترک خوردگی همزمان به شکل عرضی و طولی فرش

در این نوع پارگی فرقی نمی کند که سوزن کاری از کدام جهت شروع شود فرش را از پشت به تخته نصب کرده و دقت می کنیم میخ ها را طوری بزنیم که اطراف آسیب دیدگی کشیدگی نداشته باشد بعد چهار سوزن را برداشته و نخ چله مطابق با چله های فرش را در آن کشیده و دو سوزن دیگر را در آن پود می کشیم و یکی از سوزن ها را از سمت راست به داخل گره ها برده و شروع به ترمیم می نماییم

و یک سوزن را از طرف چپ و سوزن دیگر را از بالا از دورن گره ها رد کرده و تارکشی می کنیم در هر قسمت یک سانت سوزن کاری کرده و به سمت دیگر می رویم و به همین ترتیت از چهار طرف تکرار می کنیم که پارگی را محدود کرده و جمع کنیم که در این صوت حاصل کار به دلیل کشیدگی سوزن ها از طرف به طور مساوی بهتر خواهد بود در غیر این صورت در رفو کیس ایجاد می شود.

سپس اقدام به رفو کردن پارگی طولی که در همان ترمیم پود ها می باشد می توانیم در تمامی ترک خوردگی ها اگر گره ها آسیب دیده باشند به وسیله قلاب پشت و یا سوزن می توان گره های ریخته را جایگزین نماییم ترک خوردگی به اشکال مختلف ممکن است، در فرش ایجاد گردد که باید با دو سوزن ترمیم انجام گردد که به صورت همزمان از چپ و راست سوزن کاری می شود.

قالیشویی گیشا و قالیشویی غرب تهران قابلیت انجام خدمات چرم دوزی در تهران را دارند. برای اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت با ما تماس بگیرید.

تا به قسمت بالای بو رسیده و یک خط صاف می گردد که پود کشی کامل از سمت راست به چپ تا آخر پارگی انجام می دهیم لازم به ذکر است در این نوع ترک خوردگی اگر دو لبه قسمت آسیب دیده نزدیک باشد به طور یک سره سوزن کشیده می شود در تمامی پارگی ها کشیدگی نخ های چله و پود به دقت بیشتری نیاز دارد و باید کام کنترل گردد که قسمت آسیب دیده دچار جمع شدگی نشود.

چگونه می توان پارگی جزئی فرش را ترمیم کرد؟

برای ترمیم پارگی باید رفوگری فرش انجام شود اما برای جلوگیری از پارگی بیشتر می توانید از چسب استفاده کنید که در این مقاله از قالیشویی ونک به طور کامل مراحل آن را توضیح داده ایم.

آیا استفاده از چسب برای بیدخوردگی فرش نیز مناسب است؟

خیر، بیدزدگی فرش باید با روش اصولی ترمیم شود. در صورت نیاز به ترمیم بیدزدگی فرش با قالیشویی ونک در تماس باشید.

4.7/5 - (4 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
امیدوار

سلام فرش های ماشینی من بخاطر رطوبت پوسیده در صورتیکه در کاور بوده چه کنم ممنون از سایت وزین شما

سامی

سلام فرش ما مثل اینکه پوسیده شده اب رفته بود یا رطوبت پشتش روزمین پوسیده بود دادیم قالیشویی پاره شدع همون قسمتش راه حلش چیه