You are currently viewing ویژگی های فنی گلیم

ویژگی های فنی گلیم

ویژگی های فنی گلیم

جنس الیاف:

الیاف مورد مصرف در گلیم باید از پشم صد در صد خالص، نو، شسته شده و یا پشم هایی که به روش صحیح از پوست جدا شده اند درست باشند.

قطر الیاف گلیم

قطر الیاف باید از 30 تا 50 میکرون باشد.

درصد چربی گلیم

حداکثر چربی موجود در خامه ها بعد از کلاف شدن، نباید از یک و نیم در صد بیشتر باشد.

ضد بید بودن گلیم

گلیم ها باید با مواد شیمیایی مخصوص ضد بید شوند و انجام این عمل به وسیله برچسب در پشت گلیم ها دکر گردد.

ثبات رنگ در مقابل آب گلیم

گلیم ها دست بافت هنگامی طبق این استاندارد پذیرفته خواهد شد که ثبات رنگ آنها در برابر آب از ارقام زیر کمتر نباشد:

  • درجه تغییر رنگ نمونه اصلی
  • درجه لکه گذاری روی پارچه پشمی روی استاندارد باشد
  • درجه لکه گذاری روی پارچه  پنبه ای روی استاندارد باشد.

جهت دریافت خدمات قالیشویی ستارخان با کارخانه قالیشویی ونک محبوب ترین قالیشویی در ستارخان در تماس باشید.

ثبات رنگ در مقابل شست و شو با صابون گلیم

گلیم های دست بافت هنگامی طبق این استاندارد پذیرفته خواهند شد که ثبات رنگ آنها در مقابل شست و شو با صابون از ارقام زیر کمتر نباشد.

  • درجه لکه گذاری روی پارچه پشمی حداقل 3 -4، باشد
  • درجه تغییر رنگ نمونه اصلی و درجه لکه گیری روی پارچه پشمی باید روی استاندارد باشد.

ثبات رنگ در مقابل نور گلیم

گلیم های دست بافت هنگامی این استاندارد پذیرفته خواهند شد که ثبات رنگ آنها در مقابل نور حداقل 4 باشد.

ثبات رنگ در مقابل ملش مرطوب و خشک سایش گلیم

گیلم های دست بافت هنگامی طبق این استاندارد پذیرفته خواهند شد که ثبات رنگ ها آنها در مقابل مالش مرطوب و سایش خشک حداقل(4) باشد.

برای دریافت خدمات قالیشویی جردن با کارخانه قالیشویی ونک بهترین قالیشویی در جردن در تماس باشید. کارخانه قالیشویی ونک ارائه دهنده انواع خدمات قالیشویی می باشد.

نمونه خامه گلیم

نمونه خامه گلیم های دست بافت بر مبنای یک لا در سیستم تکس باید از 200 تا 340 باشد که در سیستم متر برابر 3 تا 5 است،در تار گلیم، به منظور استحکام بیشتر باید از نخ دولا استفاده شود تاب خامه می تواند به شکل باشد  s یا z.

گلیم
ویژگی های فنی گلیم

تاب خامه

خامه باید در هر یک سانتی متری حداقل 20 تاب داشته باشد به قالیشویی ونک اطمینان حاصل نمایید.

گلیم های ایرانی از نظر شکل و شیوه بافت به انواع مختلفی تقسیم می شوند و هر یک از بافت ها دارای نام های خاصی به خود گرفته اند. قالیشویی ونک، تحویل در اسرع وقت و با بهترین کیفیت شستشو و با تضمین صد در صد به مناطق تهران  و به غرب تهران خدمات رسانی می کند. قالیشویی ونک، به تمام مناطق ونک، امیر آباد، یوسف آباد، گیشا، جردن، ولی عصر، غرب تهران، مرزداران خدمات رسانی می کند.

  نحوه پاک کردن لاک ناخن از روی فرش

پشم گلیم

یکی از مهم ترین مواد متشکله بافت پشم است پشم انتخاب شده باید دارای ویژگی های لازم باشد قطر پشم ها از 10 تا 20 میکرون می باشد مرینوس تا 100 و 200 میکرون است طول الیاف پشم به نژاد، نوع، سال و محل چیدن پشم بر روی بدن گوسفن بیستگی دارد و به طور کلی الیاف به دو دسته، پشم کوتاه تا 6 میلی متر و پشم بلند، تا 40 سانتی متر، تقسیم می شود پشم مرینوس 6 تا 10 سانتی متر است تقسیم می شود.

پشم در زیر میکروسکوپ، به صورت تنه کاخ با فلسهای مشخص دیده می شود نام علمی این فلسها کوتیکول است پشم های کهنه یا دباغی شده فاقد کوتیکول هستند و تعداد آنها در هر تار پشم کهنه کمتر از پشم های نو است.

قالیشویی سعادت آباد از شعب کارخانه قالیشویی ونک می باشد. در صورت نیاز به خدمات قالیشویی در سعادت آباد با کارخانه قالیشویی ونک در تماس باشید.

شستشوی پشم گلیم

پشمی که از گوسفند  چیده شده است آغشته به مواد خارجی زیادی است قبل از دندانه کردن در رنگرزی و بافندگی باید از پشم جدا شود این مواد عبارتند از:

چربی پشم

چربی پشم در گوسفندان تولید می شود تا پشم نرم باقی بماند، این چربی مانع سخت شدن پشم می گردد.

ادرار و عرق

ادرار و عرق بدن حیوان معمولا روی پشم خشک میشود و حاوی مقدار زیادی املاح و اسیدهای معدنی و آلی هستند.

مواد معدنی

این مواد ،موادی مانند شن و خالک را شامل می شود که در اثر تماس با محیط آغشته به آن گردیده و در پشم مانده اند.

جهت دریافت خدمات قالیشویی شهرک غرب با کارخانه قالیشویی ونک بهترین قالیشویی در شهرک غرب تماس بگیرید.

مواد نباتی

مواد مانند برگ خشک شده و خاشاک و کاه است که در پشم باقی می ماند .این مواد را باید با وسیله ایی به نام خارگیر از بدن حیوان جدا کرد ، چون با شست و شو  از بدن جدا نمی شود

مواد خارجی

مواد خارجی موادی است که مانند رنگ های نشانه گذاری، سوخته های داغ حیوان، روغن و داروهایی که برای دورکردن حشرات یا دیگر مواقع ضروری به بدن حیوان زده اند.

نکته مهم: اگر قبل از چیدن پشم، گوسفند را زنده در حوضچه های مخصوص یا کنار رودخانه شست و شو دهند، مقداری از این مواد پشمی جدا می شود.
بایستی در نظر داشت که پشم در برابر مواد قلیایی بسیار حساس است همچنین حرارت زیاد در شست و شو پشم، آن را به شدت  نمدی می کند.
وجود مقداری از روغن پشم نیز برای عملیات رسیندگی و بافندگی ضروری است. هر 20 کیلو پشم در پنج مرحله و در پنج مرحله فلزی به ظریفیت 100 لیتر ضروری است.

در صورت نیاز به خدمات قالیشویی غرب تهران با کارخانه قالیشویی ونک در تماس باشید. کارخانه قالیشویی ونک ارائه دهنده انواع خدمات قالیشویی می باشد.

ترمیم قالی شمشیری شده

در صورتی که قسمت ابتدایی قالی به سمت پاینن انحنا پیدا کند یا گوشه های پایینی قالی از حالت طبیعی خود خارج شود و حالت تیزی پیدا کند شمشیری شد به وجود می آید. عدم استفاده از چوب مهار در دستگاه ترکی بافت و شل بودن قسمت ساده باقی قالی باعث می شود تا بر اثر ضربات دفه، کناره های قالی به سمت پایین انحنا یابد و حالت شمشیری پیدا کند.

  خاک گیری فرش

برای بر طرف سازی این عیب، قالی به دستگاه دارکشی تخته کوب می شود و در همان نقطه که دچار عیب شیمشیری است خلاف جهت قالی کشیده می شود با این روش، حالت تیزی کنار از بین می رود. رفع شدن این عیب صد در صد نیست و چون قالی دارکشی صاف شده ، پس از شست و شو به حالت خود در می آید

نکته مهم توجه

  • نباید پشم رشته نشده را در حمام زیاد حرکت داد
  • درشست و شو و رنگرزی پشم باید حتی المقدور از ادرار حیوانی نظیر گاو، بز، الاغ و همچنین مواد قلیایی نظیر سود سوز آور خود داری کرد
  • در شست و شوی آخر باید تا آنجا که ممکن است مواد قلیایی را از پشم جدا کرد
  • تا آنجا که ممکن است باید به طور یکنواخت و تمیز و یک جور در مکانی پاکیزه خشک شود.

قالیشویی امیرآباد زیر نظر کارخانه قالیشویی ونک می باشد. در صورت نیاز به خدمات قالیشویی امیرآباد با کارخانه قالیشویی ونک تماس بگیرید.

دندانه کردن پشم

آماده کردن پشم برای جذب رنگ به خود  و ثبات آن مرحله ای است که دندانه کردن پشم نامیده می شود دندانه کردن به اندازه خود رنگرزی اهمیت دارد
اولین دندانه هایی که برای رنگ های طبیعی به کار برده می شوند مواد نباتی بودند که خود آنها رنک داشتند و یا مواد مازوجی همراه بودند این مواد رنگ لیفت را کدذ می کردند و یا یکدست رنگ نمی کردند، ولی پس از آنکه دندانه های فلزی کشف شد.

اصول دوگره زنی گلیم

در اجراي دو گره باید دقت کرد که حلقه ي ایجاد شده کاملا به انتهاي کار بچسبد در ایجاد گره اول، حرکت کشش دست مستقیم به سمت فرش  است و در گره دوم حتما باید ادامه نخ را مایل به سمت حرکت کشید راست دست به سمت راست، چپ دست به سمت چپ فاصله هاي بین گره ها در هر دسته در طول کار همواره باید یكسان باشد کشش گره ها خیلی زیاد و محكم و خیلی شل نباشد و باید در طول کار مراقب بود تا لبۀ کار جمع نشود باید دقت کرد که پرز فرش از زیر کار لاي دو گره ها گیر نكند.

در هنگام دسته کردن چله ها دقت شود چله اي جا نماند تمامي گره ها باید یكنواخت و محكم زده شود و تعداد چله هاي انتخابي در تمامي دسته ها یكسان باشد در صورت پاره شدن نخ دو گره یا تمام شدن نخ درحین کار باید نخ جدیدي اضافه کرد اگر نخ دوگره از انتهاي کار پاره شد نخ جدید رابر روی دسته قبلي که روي آن دو گره زده شده مانند شروع کار قرار داده و مجدد دو گره را انجام مي دهند.

کارخانه قالیشویی ونک ارائه دهنده خدمات قالیشویی گیشا می باشد. در صورت نیاز به خدمات قالیشویی در گیشا با ما تماس بگیرید.

اما اگر در نخ از انتها پاره نشده بود ادامه نخ پاره شده را با نخ جدید بر روي دسته بعدي که قرار است بر روي آن دو گره زني انجام شود قرار داده و دو گره را انجام مي دهند در ادامه پس از اتمام دو گره زني، دسته انتهاي کار را به جاي دو بار گره زدن سه بار گره مي زنند و اضافه نخ . دو گره را پس از اندازه کردن با ریشه فرش، قیچي مي کنند.

ویژگی های گلیم
ویژگی های گلیم

دوگره تزییني گلیم

پنجره اي این نوع گره علاوه بر دارا بودن ویژگي کاربردي، جنبه تزییني نیز دارد. این نوع گره به دلیل اجراي سخت و وقت گیر بودن آن معمولا بر روي فرش هاي قیمتي ، اعلا و درجه یک اجرا مي شود.

  ریشه بافی
روش کار دوگره تزییني گلیم

روش اجراي این نوع دو گره مانند اجراي دو گره ساده مي باشد که به جاي یک ردیف گره زدن، بنا به سلیقه در چند ردیف اجرا مي شود با این تفاوت که حداقل دسته بندي چله ها 6 تایي هستند تعداد چله ها حتما باید متناسب با رجشمار و سلیقه انجام می شود. زوج باشد. ردیف اول مانند دو گره زني ساده در دسته هاي 6 تایي  سپس در ردیف دوم دسته هاي 6 تایي که یک بار دو گره بر روي آن ها اجرا شده به دو قسمت تقسیم کرده و هر نیمه با نیمه دسته بعدي بصورت یک دسته در نظر گرفته می شود. این بار دو گره بر روي این دسته از ریشه ها اجرا مي شود و این کار را در سرتاسر عرض فرش تكرار می کنند و تكرار ردیف هاي آن بسته به سفارش و سلیقه مي باشد.

اصلاح پوسیدگی فرش توسط مجموعه قالیشویی ونک قابل انجام می باشد. در صورت نیاز به خدمات اصلاح پوسیدگی فرش با ما در تماس باشید.

اصول دوگره زنی تزئینی گلیم

فرم ایجاد شده در دو ردیف اول مثلث مي باشد. این نوع دو گره براي تزیین کار حداقل باید 3 ردیف انجام شود و بنا به سلیقه تا 5 الي مي توان ادامه داشته باشد فاصله حدود 5/. -1 سانتیمتر بین ردیف ها باید تا آخر حفظ شود دو گره باید محكم باشد تا نظم آن حفظ شود و گره ها در جاي خود ثابت بمانند.

شیرازه گلیم

روش دوختی است که برای استحكام و پیوستگی لبه های طولی فرش بكار گرفته می شود شیرازه  ها انواع مختلفي دارند که عبارتنداز شیرازه متصل که هنگام بافت فرش و بر روي دار ایجاد مي شود که شامل انواع شیرازه هاي پیچشي ساده، الف دو رنگ، متخاصم یا جناقی و حصیري است. شیرازه منفصل که پس از اتمام بافت و جداسازي از دار یا هنگام سرویس کاري فرش یا مرمت به فرش  وصل مي شود.

انواع شیرازه منفصل پیچشي، دوختني پیچیدني، پیچیدني دوختني چله کشي و بافت انواع گلیم انواع شیرازه هاي متصل و روش بافت آنها، پیش از این در کتاب پایه دهم آموزش داده شده است در این کتاب به روش و آموزش انواع شیرازه های منفصل پرداخته می شود.

انواع شیرازه هاي منفصل گلیم

شیرازه پیچشی الف این نوع شیرازه به وسیله سوزن مخصوص در کنار لبه فرش دوخته و متصل  مي شود و انواع مختلفي پیچشی ساده، پیچشی دورنگ و متخاصم دارد.

شیرازه پیچشي ساده

در این روش پیچشی ساده بوسیله خامه متناسب و هم رنگ با پرزهای فرش بر روي چند رج کناره  طولي فرش دوخته مي شود براي شروع شیرازه زني ابتدا فرش طوري قرار مي گیرد که پشت آن به سمت سرویس کار باشد. سپس لبه کناري فرش را تا جایي که کاملا صاف و یكدست شود اصلاح می کنند براي این کار گاهی مجبور می شوند.

رفوگری فرش از خدمات مجموعه کارخانه قالیشویی ونک می باشد. در صورت نیاز به خدمات رفوگری فرش با ما در ارتباط باشید.

کناره را تا چند رج، بسته به شرایط فرش قیچي کنند سپس با توجه به عرض مورد نیاز شیرازه، این بار پرزهاي فرش را از ته قیچي مي کنند که به اصلاح به آن موگیري کردن می گویند عملیات موگیري در فرش هاي تخت بافت برای 1 رج، در فرش هاي لول و نیم لول 2 الي 3 رج انجام مي شود.

ویژگی های فنی گلیم چیست؟

در این مقاله از سایت قالیشویی ونک به برسی ویژگی های فنی گلیم به طور کامل پرداخته ایم با ما همراه باشید.

ثبات رنگ در مقابل نور گلیم به چه صورت می باشد؟

گلیم های دست بافت هنگامی این استاندارد پذیرفته خواهند شد که ثبات رنگ آنها در مقابل نور حداقل 4 باشد. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم این مقاله از قالیشویی ونک را مطالعه کنید.

5/5 - (2 امتیاز)
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها